הדברה ירוקה

 

בעולם שהופך למודע יותר ויותר לסביבה ולהשפעות הסביבתיות של כל פעולה ופעולה יומיומית הנעשית על הכוכב, הדברה ירוקה היא מגמה בצמיחה, שהולכת ותופסת תאוצה בקרב מדבירים בארץ ובעולם. כאשר יש צורך  בהדברת מזיקים, באמצעות אבקות וחומרי ריסוס שונים, תמיד מומלץ לחפש את החומרים הירוקים כאלה שלא מזיקים לנו או לסביבה.

נזקי ההדברה
חומרי הדברה ישנים שהיוו את הבסיס לשוק ההדברה בשנים עברו, הם חומרים רעילים מלאכותיים הפוגעים בגוף האדם, מזהמים מקורות מים ואוויר, ולאחרונה המודעות לנזקים השונים בקרב הצרכנים בהקשר הבריאותי והסביבתי, הולכת וגוברת, והביקוש לחומרים ירוקים הולך וגובר. בנוסף למודעות הצרכנית, ממשלות וגופי חקיקה מהדקים את הרגולציה כנגד חומרים מסוכנים ומעודדים שימוש באמצעי הדברה ירוקה.

שיטות הדברה ירוקה
תחום הדברה ירוקה ואלטרנטיבות ירוקות לשיטות ההדברה הישנות הולך ותופס תאוצה בקרב הצרכנים וחברות ההדברה השונות, וכיום ישנן שיטות חדשות רבות המהוות תחליף להדברה הישנה. החל משימוש בצמחים שאינם מזיקים לבני אדם וחיות מחמד, דרך גננות מניעתית ועד הדברה ביולוגית המשתמשת בחרקים או בחומרים ביולוגים מן הטבע.

מהי הדברה ביולוגית
הדברה ביולוגית היא שיטת הדברה ירוקה בה משתמשים בעיקר בחקלאות ובגינון, כאשר העיקרון שלה הוא שימוש במין אחד של בעל חיים הנועד לשבש את גידולו והתרבותו של מין אחר המזיק לחקלאי ובכך להשליט סדר במערכת האקולוגית.

וכיצד נשתמש בזה בביתנו?
בסביבת המגורים או העבודה ניתן להשתמש בשיטות הדברה ביולוגית מתונות יותר, בהן משתמשים בצמחים ותבלינים אשר ידועים בהרחקת מזיקים וחרקים שונים, כגון עלי דפנה, קינמון, לבנדר ועוד.

הדברת ירוקה על ידי מדביר
תעשיית ההדברה המשתמשת באבקות וחומרי ריסוס הולכת והופכת ליותר ויותר ירוקה וידידותית לסביבה, על ידי שימוש בפתרונות הטבעיים השונים. אלה משתמשים בחומרים אורגניים (בניגוד לכימיקלים המסונתזים ומכילים רעלנים שונים) מן הטבע, כאשר מחומרים אלה לא נוצרים משקעים רעילים בסביבה לאחר השימוש בהם, ואין סכנה להרעלה או פגיעה של בני אדם.

הדברה ירוקה היא בהחלט הדור החדש של הדברת מזיקים, וכאשר הסביבה והבריאות הם נר לרגלנו, תמיד מומלץ לחפש מדבירים ירוקים המשתמשים בחומרים בטוחים.